Podnikáte ve službách? Profitujte i z prodeje zboží

Podnikáte ve službách? A zamýšleli jste se už někdy nad tím, že byste vašim zákazníkům začali nabízet něco „nad rámec“, například v podobě produktů, které úzce souvisejí s vašimi službami? Na prodeji zboží totiž můžete velice pěkně profitovat. Ale není to jen o vyšších ziscích. Dáme vám hned několik dobrých důvodů, proč poskytovat zákazníkům doplňkové produkty.

Výhody prodeje zboží při podnikání ve službách

Samozřejmě, hlavní výhodou jsou vyšší tržby. Nabízením doplňkového zboží ale můžete dosáhnout mnohem více. Zákazníci se u vás zdrží déle, přičemž vás budou vnímat jako komplexní řešení svých potřeb a nároků.

1. Vyšší tržby

Pokud již máte vybudovanou spokojenou klientelu, jste jen krůček od toho, abyste na ní profitovali ještě víc. Je totiž velká šance, že člověk, který platí za vaše služby, bude ochoten zaplatit i za vaše produkty. Tím automaticky navýšíte vaše tržby.

Příklad: Zákaznice navštěvuje dlouhá léta totéž kadeřnictví. Nikomu jinému by nesvěřila své vlasy – jen své jediné kadeřnici. Když už má důvěru v její služby, bude věřit i produktům, které jí doporučí. A kadeřnictví si při její návštěvě nepřipíše do tržeb „jen“ 500 Kč za střih, ale ještě k tomu dalších řekněme 350 Kč za doporučený šampon a kondicionér. A tržby na jedné zákaznici rázem narostou.

2. Lepší zákaznická zkušenost

Nabízení doplňkového zboží ke službám přirozeně vede i k lepší zákaznické zkušenosti. Zákazníci vás začnou vnímat jako někoho, kdo se o ně chce postarat i po skončení jejich návštěvy.

Příklad: Zákaznice navštíví svoji oblíbenou kosmetičku/vizážistku. Podstoupí dohodnuté procedury, s výsledkem je jako vždy spokojena. Na závěr návštěvy jí kosmetička/vizážistka nabídne profesionální zkrášlovací doplňky. Díky nim se o sebe zákaznice může odborně starat i mimo salon.

Ponuka doplňkového tovaru

3. Přilákání nové klientely

Podívejme se na to z opačného úhlu pohledu. Co se stane, když budete nabízet kvalitní produkty, které nelze koupit na každém rohu? Můžete k vám přilákat novou klientelu. Zákazníci vás navštíví právě kvůli vašemu zboží. A pokud budou s vašimi produkty spokojeni, možná si vyzkouší i vaše služby. Prodejem produktů navíc přispějete ke stabilizaci vašeho podniku, pokud je váš byznys ovlivněn například sezónními výkyvy.

Příklad: Představte si, že fitness centrum dlouhodobě nabízí kvalitní proteinový prášek za nejvýhodnější cenu. Nikde jinde ho nekoupíte výhodněji. Můžete si ho však pořídit jen přímo ve fitku. Zákazníci si tak zvyknou chodit pro něj osobně. Po několika návštěvách si možná uvědomí, že prostory fitness centra vypadají opravdu dobře a na základě toho začnou v daném fitku také cvičit.

4. Vyšší konkurenceschopnost

Nabízením doplňkového zboží ke službám, které poskytujete, se dokážete odlišit od vaší konkurence. Pro vaše zákazníky budete představovat komplexní řešení. Nedáte jim tak absolutně žádný důvod k tomu, aby uvažovali nad změnou.

Příklad: Provozujete autoservis nebo servis kol? Zajišťování náhradních dílů je v takovém případě nezbytností. Vašim zákazníkům ale můžete poskytnout i něco navíc. Co takhle autolékárnička nebo autokosmetika v případě autoservisů, nebo přilby a láhve v rámci cykloservisů? Samozřejmě, sortiment může být podstatně širší. Jde o to, že se v očích vašich zákazníků stanete komplexním řešením. Když půjde o jejich auto, resp. kolo a doplňky k němu, automaticky navštíví vás.

Spokojený automechanik a zákazník

5. Podpora věrnosti zákazníků

Kdo by nechtěl věrné zákazníky, že? Představují totiž pravidelný zisk. Máte u nich jistotu, že přijdou zase a znovu. Abyste si je získali, nabízejte k vašim službám něco navíc.

Příklad: Pokud máte masážní salon, neváhejte vašim zákazníkům nabízet různé mastičky a příslušenství, které může zmírnit jejich problémy a bolesti. Udělejte si dostatečné skladové zásoby, abyste uměli promptně reagovat na potřeby vašich zákazníků. Nemusíte je tak posílat do lékárny, což jistě ocení.

Tip na závěr: Vsaďte na moderní pokladní systémy

Pokud se rozhodnete pro nabízení doplňkového zboží k vašim službám, nemusíte mít obavy z velkého množství práce navíc. Moderní pokladní systémy totiž práci výrazně usnadňují. Vyberte si takový, který se automaticky postará i o skladovou evidenci při nabízení doplňkového zboží. Například pokladní systém iKelp Pokladna vám zajistí online opis zboží, sledování stavu zásob i rychlou inventuru.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard