Pokladní systém, který můžete spravovat z pohodlí obývacího pokoje

Představte si, že ležíte na pláži u moře, relaxujete na chatě nebo odpočíváte doma. Věděli jste, že ve všech zmíněných případech můžete mít vaše podnikání do slova a do písmene na dlani? Dnešní pokladní systémy totiž dokážou bezpečně a efektivně běžet na cloudu, díky čemuž můžete mít přístup k firemním údajům prakticky odkudkoli na světě. Jaké další výhody přinášejí svým uživatelům? V čem se liší od klasických, lokálně nainstalovaných POS systémů?

Cloudový vs. lokální POS systém

Pod cloudovým pokladním systémem rozumíme takový POS systém, který ukládá veškeré informace o firmě a podnikání na cloudu. Pro přístup k firemním údajům tak potřebujete jen zařízení (mobil, tablet, notebook a podobně) s připojením na internet. Naopak klasický lokální POS systém ukládá vše na lokálním úložišti. Obě řešení přitom mají své výhody.

Výhody cloudového POS systému

 • Vzdálený přístup – ke svému systému a všem firemním údajům máte přístup odkudkoli na světě.
 • Zálohování údajů – v případě ztráty či poškození vašich firemních zařízení se nemusíte obávat o ztrátu údajů. Jelikož vše „běží“ na cloudu, stačí se jen přihlásit prostřednictvím jiného zařízení.
 • Škálovatelnost – při výběru pokladního systému myslete na to, že v budoucnu možná budete chtít růst a expandovat. V souvislosti s tím se nevyhnete pořízení více provozních zařízení. A cloudové POS systémy jsou navrženy právě tak, abyste mohli kdykoli začít používat další zařízení. Všechny informace jsou uloženy v online prostředí, dostanete se k nim tedy pohodlně i z více zařízení najednou. A kromě toho můžete velmi snadno provádět všechny dostupné aktualizace a instalace.
 • Mobilita – při používání vhodných zařízení můžete ve vašem podniku realizovat mobilní platby či objednávky odkudkoli v rámci vašich prostor.
 • Možnosti integrace – moderní POS systémy, které běží na cloudu, nabízejí svým uživatelům zajímavé možnosti integrace a synchronizace s dalšími „stranami“. Skvělým příkladem je napojení na externí objednávkové a rozvozové portály, což s oblibou využívají například restaurační provozovny.
 • Nízké počáteční náklady – nebudete potřebovat server nebo pevný disk, což znamená, že eliminujete počáteční náklady na POS systém.
 • Jednoduchá instalace – zprovoznění systému je rychlé a s instalací, aktualizacemi i celkovým provozem vám ochotně pomůže dodavatel POS systému.
 • Sledování statistik – díky cloudovému POS systému máte kdykoli k nahlédnutí veškeré firemní transakce, historii prodejů či různé statistiky.
 • Efektivní provozovna – cloudový pokladní systém nepotřebuje pro své fungování žádný drahý hardware, resp. pevný disk. Nemluvě o tom, že pokud se náhodou rozbije například váš firemní mobil, stačí jej vyměnit za nový. Nemusíte řešit žádnou finančně náročnou opravu ani výměnu hardwarového zařízení.

cloudový POS systém
Zdroj: iKelp

Mají cloudové POS systémy i nějaké nevýhody? Snad za jediný nedostatek můžeme považovat jejich závislost na internetu. Cloudový pokladní systém totiž pro své bezproblémové fungování vyžaduje stabilní internetové připojení.

Výhody lokálně nainstalovaného POS systému

 • Nezávislost na internetu – lokálně nainstalovaný POS systém k fungování nepotřebuje internet. Při neočekávaném výpadku internetu můžete nadále zpracovávat platby a fungovat v podstatě jako obvykle.
 • Jednorázová investice – počáteční náklady na pořízení hardwaru, na kterém váš POS systém poběží, jsou poměrně vysoké. Kompenzací je odlehčení od jakýchkoli měsíčních plateb spojených s jeho provozem.
 • Vyšší bezpečnost před únikem dat – data se ukládají na lokální úložiště, máte nad nimi tedy plnou kontrolu.

Výhody lokálního POS systému však nejsou tak jednoznačné a jednostranné jako v případě cloudového řešení. Co se týče nezávislosti na internetu, přední poskytovatelé internetu se v současnosti chlubí poměrně spolehlivým celoplošným pokrytím. A pokud jde o zmiňovanou jednorázovou investici, měsíční platby za používání cloudového POS systému budou z dlouhodobého hlediska vždy výhodnější. Kromě toho, že nezatíží firemní rozpočet nárazově, u nich máte jistotu kooperace s dodavatelem cloudového POS systému v případě jakýchkoli problémů. Naopak, při případných poruchách lokálně nainstalovaného POS systému může být náprava problémů složitější a finančně náročnější.

pokladní systém

Jaký POS systém se vám vyplatí víc?

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že cloudový POS systém uživatelům přináší podstatně více výhod než klasický lokální pokladní systém. Ocení jej zejména podnikatelé, kteří rozbíhají nový byznys, přičemž chtějí co nejvíce eliminovat počáteční náklady. Nízké měsíční splátky jim umožní začít prakticky ihned. Stejně prospěšný však bude i pro všechny ambiciózní podnikatele, kteří mají v plánu růst, otevírat nové provozovny nebo expandovat. Cloudový systém se jednoduše přizpůsobí vašim aktuálním nárokům.

V konečném důsledku však sami musíte zvážit, které řešení je pro vás lepší. Vyplatí se vám více cloudový POS systém, díky kterému budete moci spravovat veškerou firemní agendu doslova z pohodlí obývacího pokoje? Nebo dáte přednost tradičnímu pokladnímu systému, se kterým získáte nezávislost na internetu? Ať už se rozhodnete tak nebo onak, vězte, že cloudová řešení jsou na vzestupu a rozhodně se neočekává, že by se tento růstový trend změnil.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard