Otevírám provozovnu – jaké hardwarové vybavení budu potřebovat?

 

Otevření provozovny je velkým dnem pro každého podnikatele, je ale potřeba se na něj pořádně připravit. Platí to nejen o pořízení dostatečného množství produktů, resp. zajištění dostupnosti nabízených služeb, ale také o hardwarovém vybavení. Hraje totiž klíčovou roli v obsluhování zákazníků. Přinášíme vám proto přehled základního hardwarového vybavení, které by vám nemělo chybět v den otevření provozovny.

Nástroj pro evidenci tržeb

Klidně ho označíme jako nejdůležitější hardwarové vybavení vaší provozovny. V zásadě může mít trojí podobu:

  • klasická registrační pokladna,
  • všestrannější a POS pokladna,
  • komplexní POS systém.

Klasickou registrační pokladnu využijete například v malých potravinách, večerkách, autoservisech nebo v provozovnách, kde se často manipuluje špinavýma rukama. Předurčuje ji k tomu pevná, robustní konstrukce se silikonovými tlačítky. Součástí bývá displej a tiskárna pro tisk účtenek.

Všestrannější POS pokladna zvládne nejen základní evidenci tržeb a tisk účtenek, ale například také nastavování věrnostních systémů, slev a podobně. Může mít podobu většího zařízení s velkým displejem. Často se po ní sahá v rámci obchodů, které se specializují na prodej určitého druhu zboží – elektrospotřebiče, chytré telefony, notebooky apod.

Komplexní pokladní systém si můžete představit jako software, resp. aplikaci v hardwarovém zařízení (v počítači, notebooku, tabletu, chytrém telefonu, …). Jeho největší rozdíl v porovnání s jinými nástroji pro evidenci tržeb spočívá v tom, že dokáže běžet na cloudu. To znamená, že k firemním údajům můžete mít přístup odkudkoli s připojením na internet. Díky tomu můžete mít neustále pod drobnohledem dění ve vašem podniku, stav skladových zásob a podobně. Obecně jde o ideální řešení pro všechny typy provozoven – od maloobchodu přes gastro podniky až po služby.

pokladňa a pokladničný systém

Náš tip: Při výběru klasické registrační pokladny zvažte, kolik dokladů vystavíte během jednoho dne. Zatímco některá zařízení jsou řádově vhodná do 100 dokladů denně, ta výkonnější jsou přizpůsobena větší vytíženosti. V rámci volby pokladního systému se zase zajímejte, jaké funkce vám dodavatel dokáže poskytnout (sledování skladových zásob, nastavování věrnostních systémů atd.).

Platební terminál

V dnešní době stále více lidí uprednostňuje platbu kartou nebo mobilem. Z toho důvodu stojí za zvážení, zda se platební terminál nevyplatí i vám. Chcete přece vyhovět každému a zároveň dát vašim zákazníkům možnost výběru, že? Nemusíte se přitom obávat rizik, moderní POS terminály zaručují bezpečnost transakcí.

Náš tip: Zamyslete se, zda využijete mobilní platební terminál, nebo si vystačíte se stacionárním typem. Zatímco v restauracích mohou zákazníci i číšníci ocenit možnost vyřízení platby u stolu, v potravinách, knihkupectvích a jiných obchodech splní svůj účel i nepřenosné zařízení.

Platba kartou

Tiskárna

Pokud není tiskárna součástí vašeho nástroje pro evidenci tržeb, budete potřebovat externí zařízení. Vybírat můžete z klasických fiskálních tiskáren nebo nefiskálních zařízení, které využijete například při tisku objednávek, štítků nebo jiných dokladů.

Náš tip: Pokud patříte k malým podnikatelům, kteří prodávají své produkty či služby jen několikrát do roka, zajímavým řešením pro vás může být mobilní tiskárna k virtuální pokladně.

Pokladní váha

Váha je nezbytností pro určité typy provozoven. Příkladem jsou řeznictví, potraviny, železářství a jiné obchody, ve kterých je vážení zboží na denním pořádku. Pokladní váhu využijete i při vážení kávy, sypaného čaje, cukrárenských výrobků či populární bezobalové drogerie.

pokladničná váha

Náš tip: V rámci výběru pokladní váhy se zaměřte i na možnost jejího automatického přenášení hmotnosti do počítače, resp. systému. Nemusíte tak ručně přepisovat navážený údaj.


Skener čárových kódů

Čtečky nesmí chybět v žádných obchodech, kde se prodává zboží označené čárovými kódy. Pokud se to týká i vás, pravděpodobně ji budete mít v ruce každý den. Při výběru vhodného modelu se proto zaměřte na jeho ergonomii i odolnost vůči prachu, vodě nebo pádům.

Náš tip: Zvažte, zda bude do vaší provozovny vhodnější mobilní čtečka čárových kódů, nebo kabelová verze. Mobilní skenery jsou lehké, snadno se ovládají, rychle se pomocí nich skenuje a lze je přenášet z místa na místo. Jejich omezení může spočívat ve výdrži baterie a dosahu připojení. Kabelová čtečka využívá pro svůj chod elektrickou energii, přičemž může být umístěna přímo u pokladny (např. v potravinách).

Počítač nebo monitor

Výše zmiňované pokladní systémy sice mohou fungovat i bez počítače, resp. monitoru (např. na tabletu nebo na chytrém telefonu), ale některé úkony přímo na provozovně provedete rychleji, pohodlněji a přehledněji zpoza velké obrazovky. Nejenže na ní uvidíte rozpracované objednávky nebo transakce, ale umožní vám také spravovat celou provozovnu.

Náš tip: Pokud vlastníte nebo provozujete restauraci, potraviny, obchod s oblečením či jiný podnik, ve kterém je vyžadována rychlá obsluha zákazníků u pokladny, může pro vás být dobrým řešením dotykový monitor.

Dotykový monitor

Bezpečnostní systém

Kamery, alarmy i přístupové systémy jsou nejúčinnější ochranou vašeho personálu i celého podniku před krádežemi a neoprávněnými vstupy. Díky široké tržní nabídce si je dnes může dovolit prakticky každý podnikatel. Sáhnout můžete po levných atrapa kamerách, které slouží výlučně k odstrašení zlodějů, nebo po efektivních bezpečnostních systémech, díky kterým budete mít pod kontrolou všechny prostory.

Náš tip: Zvolit si můžete bezpečnostní systém se zvukovým nebo světelným alarmem, případně s upozorněním přes internet či prostřednictvím GSM (SMS, prozvonění).

Multifunkční zařízení pro vaši provozovnu

Při otevírání provozovny se obvykle počítá každá koruna. Ve snaze co nejvíce minimalizovat vstupní náklady můžete zvážit například i pronájem multifunkčních zařízení, která v sobě kombinují plnohodnotnou pokladnu, platební terminál, eKasu, skladovou evidenci a mnoho dalších. Na výběr máte ze základních mobilních pokladen s možností přijímání plateb i z komplexnějších zařízení s obrazovkou.

Náš tip: Kontaktujte některého z našich produktových specialistů, který vám ochotně pomůže s výběrem vhodného hardwarového vybavení pro vaši provozovnu, ať už ji teprve otevíráte, nebo jdete inovovat.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard